Hard Rock Stadium
Miami · 🇺🇸 United States
| FIFA Name | Miami Stadium |
| City | Miami Gardens, Florida |
| Country | 🇺🇸 United States |
| Capacity | 65,000 |
| Opened | 1987 (renovated 2016) |
| Home Team | Miami Dolphins (NFL), Miami Open (tennis) |
| Surface | Natural grass |
| Roof | Partial canopy roof (open-air) |

Tournament role
Hard Rock Stadium hosts 7 matches at the 2026 World Cup, including the third-place match on July 18. One of few venues with a permanent natural grass surface, it has extensive experience hosting major international football events including multiple Copa América matches.
Matches at Hard Rock Stadium
| # | Date | Time (ET) | Match | Round |
|---|---|---|---|---|
| 15 | Jun 15 | 6:00 PM | Saudi Arabia vs Uruguay | Group H |
| 39 | Jun 21 | 6:00 PM | Uruguay vs Cabo Verde | Group H |
| 51 | Jun 24 | 6:00 PM | Scotland vs Brazil | Group C |
| 69 | Jun 27 | 7:30 PM | Colombia vs Portugal | Group K |
| 87 | Jul 3 | 6:00 PM | Winner Group J vs 2nd Group H | Round of 32 |
| 99 | Jul 11 | 5:00 PM | Winner M91 vs Winner M92 | Quarterfinals |
| 103 | Jul 18 | 5:00 PM | Loser M101 vs Loser M102 | 3rd Place |
About Hard Rock Stadium
Hard Rock Stadium in Miami Gardens, Florida has a capacity of 65,000 for the 2026 FIFA World Cup. The venue will host 7 matches during the tournament.
Hard Rock Stadium in Miami Gardens has been a premier sports venue since 1987. After a $550 million renovation completed in 2016, the stadium features a distinctive partial canopy roof structure. It hosts the Miami Dolphins (NFL), the Miami Open tennis tournament, and has been a regular venue for international football including Copa América 2024 and multiple FIFA events.
Unlike most NFL stadiums, Hard Rock Stadium already uses natural grass — giving it an advantage for World Cup preparation. The Miami climate is hot and humid in summer, with temperatures regularly above 32°C (90°F) and frequent afternoon thunderstorms. Evening matches will provide more comfortable conditions.
Location & conditions
| Location | Miami Gardens, FL — 16 miles north of downtown Miami |
| Time Zone | Eastern Time (ET) |
| Altitude | 3m (10 ft) above sea level |
| Average June Temperature | 25-32°C (77-90°F) |
| Average July Temperature | 26-33°C (79-91°F) |
| Conditions Note | Hot and humid with frequent afternoon thunderstorms. Partial canopy provides shade. |
Surface & facilities
| Playing Surface | Natural grass (Bermuda) |
| Normal Surface | Natural grass — no change needed for World Cup |
| Pitch Dimensions | 105m × 68m (FIFA standard) |
| Roof Type | Partial PTFE canopy (open-air) |
| Climate Control | None — canopy provides shade only |